Výzkum je cesta, která začíná prvním krokem, na který navazují další kroky. Kroky nelze vynechat nebo přeskočit. Proč? Setkávám s tím, že klienti dělají výzkum, ale v některé jeho fázi se ztratí. Najednou jim to přestane dávat smysl. Často se do toho zamotají až v nějaké pokročilejší fázi, třeba při zpracování dat zjistí, že získaná data nedávají tak úplně odpovědi. A právě způsobem, jak se při výzkumu neztratit, je postupovat krok po kroku, navázat kroky na sebe tak, jak jdou za sebou. Při těch správných krocích vás čeká desetina práce s desetinásobně kvalitnějšími výsledky, než když budete kroky přeskakovat nebo vynechávat. O tom je tento článek. 

Proč se vyplatí věnovat pozornost všem krokům?     

Výzkum si můžete představit jako cestu a jednotlivé fáze jako stanoviště, kterými máte projít. Tímto způsobem jdete po cestě, která vede k cíli. 

Postup krok po kroku vám nedovolí začít bloudit a ztratit se. A dovede vás k odpovědím na to, na co se ptáte. Vaše zkoumání vám přinese důležitá zjištění, která slouží jako podklad pro rozhodování ve vašem podnikání nebo k úspěšnému dokončení vysokoškolské práce a jejímu obhájení.  

Tím, že vás cesta vede, se cítíte jistější a jste víc v pohodě.

Když s jednotlivými fázemi počítáte a víte, že je musíte udělat, můžete si vyhradit čas, energii, peníze. 

Kroky výzkumného procesu

Kroky výzkumného procesu, které vás dobře povedou a jsou v souladu
s metodologií výzkumu jsou tyto:

1. Příprava výzkumu.
2. Vlastní výzkum. 
3. Zpracování a analýza dat.
4. Závěry, výzkumná zpráva (bakalářská, diplomová, rigorózní práce jako celek), prezentace.

Fáze výzkumu

Zaujalo vás to a chcete se dozvědět víc o jednotlivých krocích? Klikněte na štítek pod nadpisem tohoto článku, rozbalí se vám přehled článků, které jsem k jednotlivým tématům napsala.

Nebo mi, prosím, svůj dotaz napište na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

__________________________________________

Použitá literatura: ŽIŽLAVSKÝ, Martin. Metodologie pro Sociální politiku a sociální práci. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2003. 142 s. ISBN 80-210-3110-7.

Photo by Gaelle Marcel on Unsplash

 

Reference

Paní Petra mi byla konzultantkou při realizaci kvalitativního výzkumu. Tento typ výzkumu je sám o sobě náročný a mohu konstatovat, že paní Petra dané problematice rozumí a je tak schopna poskytnout kvalifikovanou pomoc. Pokud potřebujete konzultanta (nejen) v oblasti metodologie, mohu paní magistru vřele doporučit.

Mgr. Magdaléna Hulová - sociální pracovnice a lektorka

 


Paní Fejtková se velmi rychle zorientovala v mém výzkumném problému a poskytla mi cenné rady a připomínky k realizaci vysokoškolské studie. Vždy zodpověděla všechny mé dotazy jasně a srozumitelně.  

Mgr. Renáta Matušů