Někdy mi klienti říkají: „V kvantitativním výzkumu se trochu orientuji, v kvalitativním vůbec. Potřebuji do toho uvést." A taky Vaše další dotazy se týkají kvalitativního výzkumu. Jedna z otázek, na kterou u mě hledáte odpověď, je: "kolik dotazovaných potřebuji v kvalitativním výzkumu"? Tento článek vám na to odpoví.
Máme tedy otázku: "Kolik dotazovaných potřebuji v kvalitativním výzkumu"?
- Když hledáme v literatuře nebo na internetu, zjistíme, že neexistuje obecná shoda ohledně ideální velikosti vzorku pro kvalitativní výzkum.
- V kvalitativním výzkumu je důležité porozumění, pochopení. Podle "grounded theory" - zakotvené teorie je zkoumání u konce tehdy, když je dosaženo nasycení tzv. saturace. Tato saturace znamená, že už další odpovědi nepřispívají k lepšímu porozumění, pochopení. Naše další zdroje dat nám nepřináší další informace - to je bod, kdy dochází k teoretickému nasycení.
- Saturace je prostě okamžik, kdy hledání dalších informací se už stává marným, protože se opakují stále stejné odpovědi.
A máte další otázku: "A kolik jich teda potřebuji pro nasycení?" :-)
Záleží na Vašem výzkumném problému, který zkoumáte. Je dost zavádějící nahazovat dopředu nějaká čísla, v hlavě se pak udělá škatulka a snažíme se držet tohoto čísla, i kdybychom účastníků potřebovali více nebo méně.
Znám výzkumy, kde počet participantů přesáhl 150 a jiné, kde jich potřebovali 10. Kolik účastníků bude potřebovat pro nasycení, můžeme zkusit odhadnout tak, že si uděláme rešerši.
Díky rešerši můžeme zjistit, kdy došlo k nasycení u podobných typů výzkumu jako je ten náš.
Z mých terénních poznámek:
- V kvalitativním výzkumu je potřeba být otevřený - pokud nám noví účastníci poskytují nové důležité poznatky, ptáme se a sbíráme odpovědi dál.
- Velmi důležité je, koho se ptáme, někdy můžeme dostat odpovědi, dosáhnout saturace relativně brzy. (Pozn. moje zkušenost je ale taková, že pokud se nám odpovědi nelíbí, máme sklony hledat a ptát se dál ve snaze, že další odpovědi pro nás mohou být lepší, přijatelnější a mohou se nám více líbit :-).
- Je dobré si dělat terénní poznámky. Někdy mohou být pro nás hodně důležité, mohou být důležité pro pochopení, doplnění toho, co nám naši účastníci říkají.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Photo by rawpixel.com on Unsplash