Pokud studujete kombinované studium, pracujete a máte třeba i děti, bývá to náročná situace. Většinou jste přepracovaná a máte toho plné zuby. Psaní diplomky s kvalitativním výzkumem není za těchto podmínek úplně jednoduché. Proto si přečtěte tento článek, napsala jsem ho právě pro vás! Bude se vám hodit, pokud o kvalitativním výzkumu uvažujete nebo začínáte diplomovou práci tvořit. V článku píšu, co určitě nedělat, protože to není dobrá cesta, po které jít. Riziko této cesty je, že se vám práce rozsype těsně před koncem. A odhaluji, který přístup naopak cestou je a jak dobře vykročit. Na této cestě vás čeká desetina práce s desetinásobně kvalitnějšími výsledky. Nezaseknete se měsíc před koncem. V článku vycházím ze své praxe a z vašich nejčastějších dotazů.

Co nedělat, protože to není cesta:

  • Přeskočit přípravu výzkumu

Když toho máte plné brýle, objevuje se tendence vynechat nebo přeskočit některé kroky. Nejčastěji se přeskakuje příprava výzkumu. Rovnou chceme navrhnout a udělat výzkum.

Co znamená, že podceníme přípravu výzkumu?  

Důsledek přeskočení přípravy výzkumu je ten, že se práce rozsype. Je obtížné dát práci ke konci dohromady nebo s obrovskými nervy, co bude. Navíc se práce rozsype ve fázi, kdy to nejméně čekáte: až když máte zpracovávat data. Bývá velmi pracné to opravit a podaří se to většinou jen tehdy, zbývá-li na to čas.

  • Nepracovat s  termíny a časem

Máte dány fakultou termíny a potřebujete je dodržet. Důsledek je ten, že termíny začnou tlačit, hodně tlačit. Jděte krok za krokemNenechte zabrzdit a hned jakmile se zaseknete, ptejte se a řešte to. 

 Co naopak cesta je:

Potřebujete postupovat naopak. Systematicky, efektivně. Dodržet postup, který je v souladu s metodologií zpracování práce a metodologií výzkumu. Při  těchto krocích vás čeká desetina práce s desetinásobně kvalitnějšími výsledky. I když se to nezdá, budete pracovat rychleji. Nezaseknete se měsíc před koncem.

Neztratíte se, budete více v pohodě. Práce je dotáhnutelná do vítězného finále, do odevzdání, obhajoby a užití si toho, jak jste dobrá, že jste to zvládla. Bakalářku, diplomku, rigorózní práci většinou děláte proto, abyste se posunula profesně, takže je důležité i vědomí toho, že jste zvládla významný milník na vaší profesní cestě! Proto to za to stojí!

Můžete si přečíst články v blogu na tom webu nebo se podívat do slovníku odborných výrazů na tomto webu.

Aktuálně:
Potřebujete více informací?

Své otázky mi, prosím, napište na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

_______________________________________________

Photo by Lacie Slezak on Unsplash, Photo by Emily Marie on Unsplash

 

 

 

Reference

Paní Petra mi byla konzultantkou při realizaci kvalitativního výzkumu. Tento typ výzkumu je sám o sobě náročný a mohu konstatovat, že paní Petra dané problematice rozumí a je tak schopna poskytnout kvalifikovanou pomoc. Pokud potřebujete konzultanta (nejen) v oblasti metodologie, mohu paní magistru vřele doporučit.

Mgr. Magdaléna Hulová - sociální pracovnice a lektorka

 


Paní Fejtková se velmi rychle zorientovala v mém výzkumném problému a poskytla mi cenné rady a připomínky k realizaci vysokoškolské studie. Vždy zodpověděla všechny mé dotazy jasně a srozumitelně.  

Mgr. Renáta Matušů