Kvalitativní výzkum je cesta, která začíná prvním krokem, na který navazují další kroky. Kroky nelze vynechat nebo přeskočit. Proč? Najednou jim to přestane dávat smysl. Často se do toho zamotáte až v nějaké pokročilejší fázi, třeba při zpracování dat zjistíte, že získaná data nedávají tak úplně odpovědi. A právě způsobem, jak se při výzkumu neztratit, je postupovat krok po kroku, navázat kroky na sebe tak, jak jdou za sebou. Při těch správných krocích vás čeká desetina práce s desetinásobně kvalitnějšími výsledky, než když budete kroky přeskakovat nebo vynechávat. Kroky na šťastnou cestu vaší výzkumnou prací najdete v tomto článku.
Proč se vyplatí věnovat pozornost všem krokům?
Výzkum si můžete představit jako cestu a jednotlivé fáze jako stanoviště, kterými máte projít. Tímto způsobem jdete po cestě, která vede k cíli. Postup krok po kroku vám nedovolí začít bloudit a ztratit se. A dovede vás k odpovědím na to, na co se ptáte. Tím, že vás cesta vede, se cítíte jistější a jste víc v pohodě. Když s jednotlivými fázemi počítáte a víte, že je musíte udělat, můžete si vyhradit čas, energii, peníze.
Kroky výzkumného procesu
V různých zdrojích se dočtete o různých fázích, liší se i jejich počet. Dlouho jsem se tím zabývala a uvádím větší počet fází než se obvykle uvádí. Mám s nimi lepší zkušenost. Důvodem je to, že menší krůčky jsou návodnější, lépe se v nich orientuje a můžete být více v pohodě. Spousty informací najdete v blogu nebo ve slovníku na mém webu. To, co potřebujete zjistit, dost možná najdete někde jinde na tom webu.
Jaké kroky je dobré udělat:
- Vyberte si téma. Nejlépe takové, které Vás bude bavit. A pokud Vám ho někdo přidělí, zkuste najít: co Vás na něm zajímá nebo štve, důvod, proč se s ním máte vypořádat nebo smysl pro Vás a lidstvo vůbec.
- Udělejte si rešerši.
- Zformulujte cíle Vaší práce. Na jakou hlavní výzkumnou otázku hledáte odpověď? Která otázka vás nenechá spát? Na co chcete znát odpověď a zároveň jakou odpověď chcete předat světu?
- Zjistěte, o jakých klíčových pojmech se nejčastěji píše v odborné literatuře? Na základě těchto pojmů zformulujte teoretickou část práce a dílčí výzkumné otázky.
- Udělejte si plán výzkumu. Zjistěte, jak zjistíte to, co potřebujete vědět.
- Udělejte vlastní výzkum. Běžte za svými ideálními dotázanými a ptejte. Vše pečlivě zaznamenejte a doporučuji si dělat terénní poznámky.
- Zpracujte data. (Tady patří i to slavné kódování.)
- Na základě toho všeho popište výsledky. To bude konečně už ta kapitola výsledky.
- V kapitole diskuze porovnejte: co jste zjistila Vy a co výzkumníci z Vaší rešerše, jak to porovnáte?
- Udělejte z toho všeho závěr a doporučení. Co jste zjistila, jak zní odpovědi na Vaše výzkumné otázky? Co doporučujte?
- Na úplný závěr se hodí zjistit, dává práce smysl jako celek? Jak ji budete prezentovat a kde.