4 důvody, proč si napsat svoje témata. Aneb jak najít směr, když nevím, co chci.

Proč si napsat svoje témata? Aneb jak najít směr, když nevím, co chci. Věc se má tak, že žijeme v překotné době a to, co platilo, přestává platit. Je vcelku jedno, jestli to přisuzujeme roku Draka nebo rozvoji umělé inteligence. Prostě staré jistoty padají. Těžko se hledá směr. Co funguje, je napsat si svoje témata. Otestovala jsem to na vlastní kůži a zaujalo mě to ještě více (a na delší dobu) než jsem myslela. Ať už se chystáte psát závěrečnou práci, psát blog nebo podnikat, je dobrý nápad si napsat seznam témat, které jsou s vámi v souladu, při kterých se cítíte dobře. Proč je důležité napsat si svoje témata, když jsme zrovna v období, že nevíme, co chceme, píšu v tomhle článku. A mám hned 4 dobré důvody, proč si napsat svoje témata.

Důvody, proč si napsat svoje témata:

  1. Napsat si témata pomáhá proti zahlcení a zmatení.
    Mít sepsaná témata může snížit náš zmatek. Je snadné se cítit ztraceně, když máme v hlavě přemíru nápadů. Kamaljeet Kaur v článku „5 věcí, které musíte udělat, když jste zmatení“ píše, že příliš mnoho myšlenek vytváří chaos, a psaní témat tento zmatek redukuje. Když si své nápady napíšete, vidíte je černé na bílém – jasně a přehledně.
    Přínos: Na vlastní kůži jsem zjistila, že když mám své myšlenky na papíře, cítím se méně vystresovaná. Psaní témat mi obvykle pomáhá zorganizovat myšlenky a zjistit, co je pro mě opravdu důležité. Například, když jsem se nedávno snažila rozhodnout, jaký projekt začít, napsala jsem si seznam a najednou se mi vyjasnilo, co a kam mě nejvíce táhne.
  2. Napsat si témata ujasní hranice a priority.
    Sepsaná témata vám pomohou definovat vlastní hranice a priority. Když máte před sebou jasný seznam, dokážete se snadněji rozhodovat, do jakých projektů či aktivit se pustit a které naopak vynechat. Tím se chráníte před nechtěným zahlcením a rozptýlením.
    Přínos: Díky jasně sepsaným tématům jsem byla schopná lépe řídit svůj čas a energii. Například jsem se rozhodla vynechat několik témat, které nejsou úplně moje, a místo toho se soustředit na aktivity, které mě naplňují.
  3. Sepsaná témata jsou základ pro další kroky.
    Seznam témat je výchozím bodem pro řešerše, plánování a analýzu. Ať už jde o plánování nových projektů, podnikatelských záměrů nebo tvorbu obsahu, sepsání témat vám umožní lépe pochopit, co vás skutečně zajímá a kam chcete směřovat.
    Přínos: Když jsem se rozhodla založit blog, mé sepsané téma mi pomohlo vybrat směr, kterým se chci ubírat. Bez tohoto seznamu bych pravděpodobně bloudila, ale teď mám jasný plán a cíl, což je docela ulehčení.
  4. A sepsaná témata pomáhají zvýšení kreativity.
    Proces psaní vlastních témat je často impulsem pro nové nápady. Jakmile si uspořádáte myšlenky, může vás to inspirovat k dalšímu tvůrčímu procesu. Sepsaná témata odemykají kreativitu a přináší nové podněty, které by jinak mohly zůstat skryté.
    Přínos: Mělo to pro mě i nečekaný efekt – začala jsem dostávat nápady na nové projekty a články, které bych jinak nejspíš přehlédla.

V dnešní rychle se měnící době, kdy je snadné ztratit se ve změti informací a myšlenek, je sepsání vlastních témat dobrým nástrojem, jak získat jasnost a směr. Získáte tím nejen přehled o svých zájmech, ale také si ujasníte priority a otevřete se novým možnostem. Nezapomeňte, že jde o proces – nebojte se sbírat svá témata postupně a přizpůsobovat je, jak se vaše myšlení a zájmy vyvíjejí.
Takže, vezměte si papír, tužku (nebo super jsou poznámky v mobilu) a začněte psát. Jakmile začnete, zjistíte, jak moc vám tento jednoduchý akt může pomoci. Zjistíte, co vás skutečně táhne a jaké projekty by vás mohly naplňovat. Nechte se inspirovat svými vlastními myšlenkami a jděte za tím, co vás přesahuje. Vaše témata čekají na to, aby byla objevena!
Pokud potřebujete podpořit nebo hledáte další vysvětlení, najdete mě tady: pfejtkova@gmail.com.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru