Aksamitník (Afrikán) a etnobotanický pohled rehabilitující "Smraďocha"

Aksamitník (Afrikán) a 1 etnobotanický pohled rehabilitující „Smraďocha“

Aksamitník (Afrikán) a etnobotanický pohled rehabilitující pohled na tuto rostlinu, u nás často přezdívanou jako „Smraďoch“. U nás je totiž Aksamitník vnímaný hlavně jako nenáročná letnička, kterou lze použít proti škůdcům. V článku ale zjistíme, že tato nenápadná rostlinka má své čestné místo i v kulturních a duchovních tradicích různých koutů světa. To je fascinující! …

Aksamitník (Afrikán) a 1 etnobotanický pohled rehabilitující „Smraďocha“ Pokračovat ve čtení »

Schéma kvalitativní a kvantativní výzkum

Kvalitativní výzkum vs. kvantitativní výzkum: 3 hlavní rozdíly

Kvalitativní výzkum vs. kvantitativní výzkum: poznej 3 hlavní rozdíly! Tato otázka, teď v říjnu, patří mezi nejčastější v mé emailové výzkumnické poradně a je zásadní pro každou z nás, která píše svou práci. V tomto článku se podíváme na klíčové rozdíly mezi kvalitativním a kvantitativním výzkumem: 1) metody sběru dat 2) způsoby zpracování 3) vizualizace …

Kvalitativní výzkum vs. kvantitativní výzkum: 3 hlavní rozdíly Pokračovat ve čtení »

Kódování kvalitativních dat: rady pro přežití a úspěch

Věc se má tak, když se dostane na zpracování jakýchkoliv dat (a hlavně pak kódování kvalitativních dat), často se v nás probouzejí myšlenky, které vyvolávají pocit bezmoci. Může se zdát, že nejlépe bude omdlít, že stojíte před nepřekonatelnou výzvou, a že to nikdy nemůžete dát dohromady. Ale je to možné! Zvládnout kódování kvatitativních dat i …

Kódování kvalitativních dat: rady pro přežití a úspěch Pokračovat ve čtení »

Jak zpracovat rozhovory do diplomové nebo bakalářské práce? 9 kroků z praxe, které vedou k cíli.

Jak zpracovat rozhovory do diplomové nebo bakalářské práce? Mám pro vás 9 kroků z praxe, které vedou k cíli. V praxi to vypadá totiž tak: máme přepsané odpovědi od respondentů a máme radost – už jen získat odpovědi na své otázky je často úspěch.  S radostí se chceme pustit do práce, a tak si k tomu sedneme. Jenže …

Jak zpracovat rozhovory do diplomové nebo bakalářské práce? 9 kroků z praxe, které vedou k cíli. Pokračovat ve čtení »

Kvantitativní vs. kvalitativní výzkum: rozdíly a který je pro vás ten pravý?

Někdy se potkávám s tím, že výzkum se v podstatě rovná čísla, dotazník a „koláčový graf“. To vede k tomu, že volíme právě tento typ výzkumu, i když našim účelům by se lépe hodil výzkum kvalitativní: porozumění za pomocí slov a vnímání a pochopení toho, co potřebujeme znát. A někdy je to přesně naopak. Držíme …

Kvantitativní vs. kvalitativní výzkum: rozdíly a který je pro vás ten pravý? Pokračovat ve čtení »

4 důvody, proč si napsat svoje témata. Aneb jak najít směr, když nevím, co chci.

4 důvody, proč si napsat svoje témata. Aneb jak najít směr, když nevím, co chci.

Proč si napsat svoje témata? Aneb jak najít směr, když nevím, co chci. Věc se má tak, že žijeme v překotné době a to, co platilo, přestává platit. Je vcelku jedno, jestli to přisuzujeme roku Draka nebo rozvoji umělé inteligence. Prostě staré jistoty padají. Těžko se hledá směr. Co funguje, je napsat si svoje témata. …

4 důvody, proč si napsat svoje témata. Aneb jak najít směr, když nevím, co chci. Pokračovat ve čtení »

Jak začít nový projekt: Začni v září rešerší

Jak začít nový projekt? Rešerší! Pouštíme se do nových věcí, do nových projektů. Teď nerozlišuji, jestli akademických, podnikatelských nebo si tvoříme web. Prostě máme nový projekt, nové téma. Já mám nový projekt Kvalitativní data & mapy empatie. Ze svého starého tématu jsem vyrostla a potřebuji ho rozšířit. Máme nějaký obecný nápad, který chceme rozvíjet. Hrozně, …

Jak začít nový projekt: Začni v září rešerší Pokračovat ve čtení »

Co je flow a jak může pomoct zvládat stres a najít priority: pro vyčerpané ženy, které neví, co dřív

Co je flow a jak může pomoct zvládat stres a najít motivaci? Píší mi pro vyčerpané ženy, které neví, co dřív. Co mi pomohlo, když se cítila vyčerpaná, bez energie, a mívala jsem pocit, že mě každodenní povinnosti tlačí do kouta, je moje zvědoměné „flow“. Možná o tom už někdy někdo mluvil, ale možná ti …

Co je flow a jak může pomoct zvládat stres a najít priority: pro vyčerpané ženy, které neví, co dřív Pokračovat ve čtení »

Jak to zvládnout, když nemáme energii? „Lžičková teorie“ pomáhá s energií hospodařit.

Jak zvládat stresující nároky a vyčerpání? Jak to zvládnout, když máme málo energie? Může pomoci „Lžičková teorie“, je to můj oblíbený koncept, ke kterému se dlouhodobě vracím. Funguje! Tato teorie, kterou vytvořila Christine Miserandino, používá lžičky jako metaforu pro naši denní energii. Teorie Christine Miserandino není „ezo“ koncept, právě pomocí lžičkové teorie vysvětlovala kamarádce, že …

Jak to zvládnout, když nemáme energii? „Lžičková teorie“ pomáhá s energií hospodařit. Pokračovat ve čtení »

Kódování kvalitativních dat: Jak pomocí mapy empatie získat dlouhé a detailní odpovědi respondentů

Na kódování kvalitativních dat potřebujete dostatečně bohatá data. V případě kvalitativního výzkumu to znamená dlouhé, obsáhlé výpovědi respondentů, ve kterých jsou skryté odpovědi na vaše hlavní výzkumné otázky. Jak ale získat tyto dlouhé a detailní odpovědi? Z mé zkušenosti vyplývá, že pokud někdo nemá zkušenosti s vedením rozhovorů, může klást otázky, které nevedou k získání …

Kódování kvalitativních dat: Jak pomocí mapy empatie získat dlouhé a detailní odpovědi respondentů Pokračovat ve čtení »

Jak být šťastná? Jak chytit štěstí za pačesy? Aneb "Projekt štěstí" Gretchen Rubin slaví 15 let!

Jak být šťastná? Jak chytit štěstí za pačesy? Aneb „Projekt štěstí“ Gretchen Rubin slaví 15 let!

V některých momentech bilancujeme život a přemýšlíme, jak být šťastnější. Někdy i přemýšlíme nad tím, jak to udělat. Jak chytit štěstí za pačesy. Baví mě knihy, ze kterých něco propašujeme do našeho života. Takovou knihou pro mě je „Projekt štěstí“ Gretchen Rubin. Článek pro vás může být pro vás užitečný, když hledáte zdroj inspirace pro …

Jak být šťastná? Jak chytit štěstí za pačesy? Aneb „Projekt štěstí“ Gretchen Rubin slaví 15 let! Pokračovat ve čtení »

Přejít nahoru