Co to je rešerše a proč mít rešerši než se pustíte do výzkumu

Rešerše vnímám jako velmi užitečného (ale ne vždy doceněného) pomocníka. Umožňují se rychle zorientovat, mít přehled, vnímat více souvislostí. Začínat tam, kde ostatní skončili a nevymýšlet znovu kolo.  Co rešerše je? Kdy je potřeba si udělat? Odpovědi v tomto článku. Tento článek je historicky nejstarší na tomto blogu, psala jsem ho pro ženy pomáhajících profesí, které píšou bakalářku nebo diplomku. Rešerši oceníte vždycky, když chystáte něco nového. Vždycky když chystáte nový projekt se hodí rešerše, i když začínáte psát blog.

Co je rešerše?

Obecně je rešerše souhrn informací na dané téma. Jde o to, že díky rešerši máte zhuštěné informace z mnoha zdrojů v přehledném formátu. To umožní během velmi krátké doby se seznámit s širokým záběrem poznatků z dané oblasti. Rešerši je dobré si udělat v okamžiku, kdy nás napadne myšlenka, že se pustíme do nějakého výzkumu.

Zjistíte, jak jste na tom s přístupem k literatuře Zjistíte, jak jste na tom se s přístupem k literatuře. Je jí dost a obsahuje vhodné zdroje, ze kterých můžete čerpat?

Pokud zjistíte, že je zdrojů literatury k vašemu zdrojů málo a jsou těžko dostupné, je to zjištění, které vám umožní si jinak nebo lépe vymezit téma vašeho výzkumu.  Je dobře, že jste na to přišli hned na „startu“. Př. studentka si udělala rešerši v polovině práce, k jejímu tématu literatura nebyla a v polovině si zkoušela změnit téma. To nechcete.

Můžete taky zjistit, že literatury je dost a je pro vás dostupná. Skvělé! Ideální je, pokud zjistíte, že vás studování tématu baví. Můžete to vnímat jako znamení, že výzkum směřujete správným směrem. Rešerši ani v této fázi neděláte „jen pro sebe“. Jakmile si uděláte přehled literatury, další zdroje se na ní budou nabalovat. To vám umožní velmi dobré zpracování teoretické části práce.

S jakými pojmy už pracovali výzkumníci před vámi, co už zjistili

Je důležité si všímat, s jakým pojmy pracovali ti před vámi a co už zjistili. Díky tomu jednak poznáte současný stav bádá a taky se můžete lépe ptát. Zjistíte souvislosti a to, co byste určitě neměli vynechat ve svých otázkách. Př. špatné praxe je tvorba dotazníků bez udělání si rešerše, v takovém případě je tvorba otázek míření na cíl ve tmě. Na něco důležitého totiž zapomenete, nebo vaše otázky se nebudou týkat toho, co potřebujete zjistit.

Jak probíhal výzkum jiných výzkumníků – fungovalo jim to nebo jejich projekt ztroskotal?

Př. Pracovala jsem se studentkou, která se po hlavě vrhla do průzkumu. Obrátila se na mě v době zpracování dat, udělala jsem rešerši a bohužel se ukázalo, že její výzkum je obtížně realizovatelný. Totiž i ve výzkumnici před ní měli problém získat respondenty a to z toho důvodu, že se jednalo o službu, která v ČR není úplně běžná. A výsledkem předchozím výzkumu mimo jiné vlastně byla i tato informace.

Rešerše je tedy pomocníkem, který vám může hodně pomoct. Určitě to není ztráta času – naopak: může vám ušetřit několik oklik a slepých uliček. Vyplatí se do ní jít, i když se ze začátku jeví jako ztráta času.

2 názory na “Co to je rešerše a proč mít rešerši než se pustíte do výzkumu”

  1. Pingback: Jak být šťastná? Jak chytit štěstí za pačesy? Aneb "Projekt štěstí" Gretchen Rubin slaví 15 let! - Petra Fejtková

  2. Pingback: Ztracena v kódování kvalitativních dat? Stáhněte si moje metodické otázky. Objevte blok a pak i cestu. - Petra Fejtková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru