Tento článek o kvalitativních datech jsem napsala pro ty, které o nich slyšely jen několikrát a/nebo jim moc nerozumí a přesto je potřebují použít. Při psaní jsem vynechala všechno to, co si myslím, že by bylo super, kdybyste věděla a soustředila se na to, co se vám reálně může hodit. Co to teda kvalitativní data jsou? Odkud se berou? Jaké jsou úplné základy práce s nimi? Vezmeme to postupně a zlehka. Takže: kvalitativní data můžeme vnímat jako texty, ve kterých jsou zaznamenány přání, potřeby, potíže našich ideálních dotázaných. Je to proto, že nahlížíme pod pokličku, díváme se hlouběji na jejich trable. Pokud by to tak nebylo, stačilo by ano-ne nebo zaznamenat to, co potřebujeme zjistit číslovkou.
Kvalitativní data jsou textová data, nečíselná. Jsou to odpovědi, které získáváme na otevřené otázky.
S jakými kvalitativními daty se nejčastěji potkáte? Ačkoliv se na netu a v knihách potkáte s různými nápady, nejpravděpodobněji přijdete do kontaktu s těmito typy kvalitativních dat:
Texty jiných autorů
Co říkají jiní autoři, kteří zkoumali to co Vy nebo něco podobného. Ano, to jsou taky kvalitativní data, jen je sesbíral někdo jiný. To ale nebude na začátku vadit. Využijeme to. Minimálně pro vypořádání s teoretickou částí práce a potom s kapitolou diskuze.
Rozhovory
Nebo tak, říká se: „rozhovory“. Je to tak, že jste udělala rozhovory a přepsala jste je do nějakého souboru v počítači. Nebo prostě nějak jste se dostala k přepsaným rozhovorům. Rozhovory můžou být strukturované, polostruktrované a nestrukturované. Nejlepší zkušenost mám s polostrukturovanými. To znamená, že máte pár otevřených otázek, kterými “kočírujete” rozhovor a zároveň necháváte prostor, aby se vyloupla nějaká další rovina. Když to moc uzavřete, hrozí, že se neobjeví ty informace, co potřebujete vědět. Když to moc otevřete, hrozí takový příval informací, které nestihnete zpracovat. Rozhovory jsou asi nejčastější způsob získání kvalitativních dat v bc. a mgr. práci.
Vaše pozorování, Vaše terénní poznámky
Při nejlepší Vaší vůli Vám Vaši milovaní ideální dotázání neřeknou úplně všechno. Nechtějí, možná to neví. To, co neřeknou, může být stejně důležité. Vaše poznámky jsou úplně v pohodě zdroj k použití. Pište si, že krčí rameny, odvrací pohled, dělají dramatické pauzy. Někdy je naprosto zjevný nesoulad mezi tím, co vaši milovaní říkají a jak to vypadá.
Případové studie
Máte zkušenosti z práce? Máte k nim data tj. zapsané texty? Možná můžete ušetřit čas s rozhovory.
Jak s kvalitativními daty pracovat v základu?
Slyším, jak si říkáte: “No nazdar, přestávám číst, teď přijdou všechny ty řeči o metodickém postupu”. Takhle mě to taky moc nebaví, takže nějak jinak. Pomáhá mi představit si, že kvalitativní data jsou jako hluboká voda. Noříte se totiž do hlubin porozumění. Se vším, co k tomu patří. V hloubce porozumění můžete najít klíčové informace, které potřebujete. Taky vám může hrozit, že vám dojde dech. No, já jsem pro zůstat hlavou nad hladinou; lovit jen porozumění, které nutně potřebujeme; sledovat břeh; hodí se kormidlo, kotva a termoska s kafem. Takže, jak lovit ve vodách kvalitativních dat?
Bezpečný přístav pro Vaše data – kam budete svoje kvalitativní data dávat?
Jak se budou Vaše texty rozpínat a bude jich přibývat, budete potřebovat složku v PC, kam si je budete dávat. Ideálně na jedno místo, kam budete mít dobrý přístup. Nikdy se mi nechce :-). Plocha notebooku s tisícem souborů mluví sama za sebe. Nefunguje to. Vytvořte si hezkou složku na GoogleDiscu. Proč? Nemyslím, že máte moc času si každý večer sednout k pc a psát. Když budete mít soubory na cloudu, můžete s nimi dělat, odkud potřebujete.
Jména Vaši lodi – jak je budete označovat?
Doporučuji dobře označovat soubory, ale psát si i dovnitř, kdo vám tyhle informace řekl, kde jste si je přečetla. Potřebujete si psát data a nejlépe rovnou i citace. Bez ohledu na to, jak velká otrava to je. Můžete zkusit citace.com.
Vaše téma je Vaše kotva
V dnešním světě vás zahltí nepřeberné množství informací. Vaše téma je Vaše kotva. I když se to ostatní zdá zajímavé (a možná ještě zajímavější než to Vaše), doporučuji vám nechat to plavat. Zkoumejte přesahy, ale vraťte se k tomu svému.
Přeji Vám ať se daří!