Jak být šťastná? Jak chytit štěstí za pačesy? Aneb „Projekt štěstí“ Gretchen Rubin slaví 15 let!

V některých momentech bilancujeme život a přemýšlíme, jak být šťastnější. Někdy i přemýšlíme nad tím, jak to udělat. Jak chytit štěstí za pačesy. Baví mě knihy, ze kterých něco propašujeme do našeho života. Takovou knihou pro mě je „Projekt štěstí“ Gretchen Rubin. Článek pro vás může být pro vás užitečný, když hledáte zdroj inspirace pro šťastnější dny.

Jen tak mimochodem v roce 2024 slaví „Projekt štěstí“ 15 let! Je to 15 let, kdy se Gretchen zakousla do tohoto tématu. S úžasem ji sleduji na sociálních sítích a zdá se, že ji to baví pořád! Pořád je stejně inspirativní.

Gretchen Rubin jednoho dubnového rána usoudila, že jí život protéká mezi prsty. Rozhodla se, že chytne štěstí za pačesy. Sehnala si dostupnou literaturu o štěstí, o všech možných teoriích a technikách. Nastudovala je a začala zkoušet. Šla na to tak, že každý měsíc cíleně vyzkoušela něco, psala si poznámky. A v roce 2009 vydala knihu Projekt štěstí.

"Projekt štěstí" jsem objevila v dubnu v rámci jiného šťastného projektu :-)-

Proč něco takového řešit knihou? Gretchen Rubin říká, že “největší přínos pro ni měly jedinečné zážitky lidí, kteří líčili, co konkrétně fungovalo v jejich případě, a to i přesto, že na první pohled neměli nic moc společného. Nikdy si například nemyslela, že chytrý lexikograf s Tourettovým syndromem, tuberkulózní světice, které  je sotva přes dvacet, pokrytecký ruský romanopisec a jeden z Otců zakladatelů ji jako rádci přinesou největší užitek.” 

To je dobrá úvaha. Říká se, že jsme souhrn našich 5 nejčastějších myšlenek. Čeho se týkají ty vaše? Pak se taky říká, že jsme odrazem 5 lidí, se kterými jsme nejčastěji v kontaktu. Ruku na srdce, máte v okolí někoho, kdo sdílí tipy na štěstí? Kdo je pro vás inspirací, jak žít šťastnější život? Proto můžou být sesbírané a koncentrované zkušenosti ostatních, jak být štastný, dobrý nápad. 

Gretchen toho vyzkoušela spoustu. V lednu se zaměřila na svou vitalitu a energii. V únoru láskyplně pečovala o své manželství. V březnu se zajímala o svou produktivitu. Ráda bych dodala, že v téhle kapitole Gretchen radí, že máme začít psát blog :-). V dubnu se rozveselovala. Své volnočasové aktivity přezkoumala v květnu. Přátelské vztahy rozvíjela v červnu. V červenci se zamyslela nad svým vztahem k penězům. Srpen patřil tomu, co nás přesahuje – duchovnu. Své záliby oprášila v září. V říjnu zkoušela být více vědomá. Svůj životní přístup k různým věcem  přehodnotila v listopadu. A v prosinci to aplikovala všechno najednou. Taky si vymyslela vlastní pravidla.

Možná se ptáte, co jsem propašovala z té knihy, do svého života já. 

  1. Přístup Gretchen, její odhodlání, ochota zkusit nové věci, je fakt nakažlivá. 
  2. Knihu jsem brala jako zásobárnu nápadů, inspirace. Dá se otevřít náhodně na nějaké stránce a říct si, tohle prostě zkusím.
  3. Mám ráda její přikázání: “Buď Gretchen”. Kdy vybízí k tomu být sama sebou.
  4. Podle rady Gretchen s blogem, jsem se vrátila ke svému blogu. Objevila jsem spoustu dalších lidí, se kterými jsem strávila další super čas. Speciální dík za oprášení blogu patří Petře Vymětalové a počítačovým blondýnám
  5. Gretchen knih napsala více a jsou hodně inspirativní. Třeba Pořádek v pokoji, pokoj v duši. 🙂

No zkrátka, gratuluji k 15. výročí!

(Poznámka: Kniha je 15 letá stará, ale dá se sehnat v antikvariátech nebo knihovnách).
Řádná citace knihy: RUBIN, Gretchen. Projekt štěstí. Rok splněných předsevzetí. Přeložila Marie Macháčková. Praha. Ikar, 2011. ISBN 978-80-249-1522-7.

1 názor na “Jak být šťastná? Jak chytit štěstí za pačesy? Aneb „Projekt štěstí“ Gretchen Rubin slaví 15 let!”

  1. Pingback: Biblioterapie aneb léčba knihou. Biblioterapeutická rešerše na téma: štěstí a  jak být šťastná. - Petra Fejtková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru