Jaká je Vaše silná stránka? Ptá se „Opravdové štěstí“ M. Seligmana

Jaká je Vaše silná stránka? Co vás baví?  A kdy se cítíte dobře? Ptá se kniha “Opravdové štěstí” Martina Seligmana. Tahle kniha je knihou pozitivní psychologie. Pozitivní psychologie vznikla jako reakce na posedlost soustředit se na to, co je špatně, co nám nejde. Pozitivní psychologie se toho nezbavuje, říká, že je dobré se soustředit i na opak. Obsahuje hromady technik, moje oblíbená je ta, kdy se objevují silné stránky. V tomto článku píšu o ní. Oceníte ji tehdy, když se snažíte, fungujete na 100%, a přesto cítíte frustraci, nenaplnění a třeba i selhání. 

Naše silné stránky? Aha? Nesmyslné cvičení z různých rozvojových kurzů? Ne tak docela. Jde o to, že často jsme tlačeni do činnosti, ve kterých se necítíme dobře. Jakože fakt ne. Zkoušíme to napravit, zlepšit, ale nejde to. Jedna z ústředních myšlenek knihy Opravdové štěstí M. Seligmana je: když naši silnou stránku nějakým způsobem propojíme s tím, co běžně děláme (práci, koníček), měli bychom se začít cítit líp. A většinou se cítít lépe skutečně začneme.

Jak jsem na to přišla? 🍀 Často jsem se ptala dětí- mých klientů-: „CO TI DNESKA ŠLO? CO TĚ DNESKA BAVILO?“. Je to těžká otázka. Odpověď bývá často krčení rameny. Taky odpověď: „No nic, no“. Začala jsem hledat, co by mohlo pomoct. Proto mám ráda techniku silných stránek, která cíleně hledá ty opravdové silné stránky v nás (ne ty, o kterých nám to nakukali 🙂). Hledá, jak naše silné stránky propojit s tím, co děláme a se světem.

Jde o to: 
Přijít na to, co je moje silná stránka.
To nemusí být tak lehké, jak se zdá. Naše silné stránky leží pod nánosem názorů ostatních lidí. Od rodičů přes paní učitelku po trénera vašeho kroužku v první třídě. Takže je dobré se ptát: je to vážně moje silná stránka nebo mi to někdo nakukal?

Rozdíl je v tom, že pokud vážně používáte svou silnou stránku, je vám lépe. Ze začátku možná jenom trochu. Možná máte směsici pocitů. Možná vás to baví, zároveň si říkáte, co mě to jenom napadá? Pokud se bojíte, svou silnou stránku použít, možná za to můžou sabotéři. Jak fungují sabotéři na silné stránky si můžete přečíst v mém článku: Jak mi psaní sabotoval vnitřní kritik. Jak jsem ho objevila a co s ním.

Pokud přijdete na propojení své silné stránky a nějaké činnosti, potkalo vás něco skvělého. A moje doporučení je: začít plánovat, jak tohle propojení své silné stránky a nějaké činnosti vědomě zařazovat do své života.  Zvu vás k přečtení mého článku: Je pozitivní psychologie sluníčková? Chcete si o tom napsat nebo popovídat? Napište mi na: pfejtkova@gmail.com

A protože miluji seznamy doporučené literatury, mám tady i seznam doporučené literatury pro vás :-):
– SELIGMAN, Martin E. P. Naučený optimismus: jak změnit své myšlení a život. Praha: Dobrovský, 2013. ISBN 978-80-7306-534-8.
– SELIGMAN, Martin E. P. Vzkvétání: nové poznatky o podstatě štěstí a duševní pohody. Pod povrchem. Brno: Jan Melvil, 2014. ISBN 978-80-87270-95-0.
– SELIGMAN, Martin E. P. Opravdové štěstí: pozitivní psychologie v praxi. Vydání druhé. Přeložil Ivana PAVLÍČKOVÁ. Praha: Ikar, 2015. ISBN 978-80-249-2944-6.

Photo by Matias North on Unsplash

1 názor na “Jaká je Vaše silná stránka? Ptá se „Opravdové štěstí“ M. Seligmana”

  1. Pingback: Je pozitivní psychologie sluníčková? - Petra Fejtková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru